JAKÝ JE ROZDÍL MEZI DL A MTL ?

Banner

Já vím. Moc informací. Ale až to všechno pochopíš, bude se ti to zdát jako banalita. No a dneska ti pomůžu vybrat ten správný stroj, takže si sedni na zadek, do ruky si vem hrnek s kafem a pozorně čti!

 

1.1
Sice se opakuji, ale opakování je matka moudrosti! DL (Direct to Lung) je přímý potah do plic. Zkrátka si strčíš e-cigaretu do pusy a začneš tahat. Jako by ses chtěl/a nadechnout, ale přes e-cigaretu. Výraz DL často najdeš v popisku produktu. Vše je popsané, takže neměj strach. DL e-cigarety si vapeři často kupují kvůli radosti z velkého dýmu a nebo kvůli intenzivní chuti. Záleží jen na tobě, jestli ti bude vyhovovat DL nebo MTL. Můžeš to samozřejmě kombinovat a mít oba typy zařízení. DL zařízení vyžaduje veliký výkon, který potřebuje dostatečné proudění vzduchu. Je to způsobeno tím, že žhavící hlavy nebo namotané spirálky mají nižší odpor. Pro veliké mraky jsou ideální odpory 0,15Ω/ 0,2Ω/ 0,3Ω/ 0,4Ω/ 0,5Ω. Odpor 0,6Ω je už na půlce cesty, takže kompromis mezi DL a MTL. Do DL e-cigaret se musí vždy nalévat liquidy nebo aroma s hustotou 70VG/30PG! Pokud tam naliješ řidší, proteče ti.
2.2
Naopak MTL (Mouth to Lung) je potah do pusy a potom do plic. Páru si poválíš na jazyku a potom vtáhneš do sebe. Tahle varianta je ideální pro ty, kteří chtějí nahradit klasickou cigaretu. Potah je velmi tuhý a věrný klasické cigaretě. No a od toho se odvíjí další parametry. MTL zařízení využívají žhavící hlavy nebo namotané spirály s vyšším odporem a tím pádem budeš pracovat s malým výkonem (méně páry). Ale neznamená to, že by se vytratila chuť. Chuť je stejně intenzivní jako u DL. Pro MTL se používají nejčastěji odpory od 0,7Ω až 1,8Ω. To ti pak stačí zařízení nastavit na 15W a jsi celý den v pohodě s baterií. Nejčastější příchutí pro MTL je tabák. Ale tomu musíš přijít na chuť. Do MTL e-cigarety musíš vždy nalévat liquidy nebo aroma s hustotou 50VG/50PG! Hustší náplň ti může žhavící hlavu spálit.
3.3
Na začátek bude nejlepší, když si vybereš nějakou e-cigaretu, která umí oboje. Například POD Vaporesso Xros umí obojí. V této cigaretě máš cartidge pro DL i MTL a navíc si můžeš nastavit přívod vzduchu. Výběr první cigarety je velmi důležitý. Pokud si vybereš špatně, může tě to odradit a vrátíš se zpět ke klasickým cigaretám. Důkladně si přečti veškeré informace o kousku, který se ti bude líbit. Na internetu najdeš spousty recenzí na e-cigarety. Je to úplně stejné jako s výběrem bot nebo oblečení. Prostě zkoušíš dokud ti nepadne ta správná velikost nebo typ. Osobně si myslím, že nezůstaneš u jedné cigarety. Za půl roku určitě budeš kupovat další. Trh vapingu je hodně rozmanitý a v tom je ta krása.
4.4
Teď se z tebe stane malý chemik. Ať už kupuješ liquid nebo aroma a bázi. Všechny náplně do e-cigaret se vyrábějí v různých hustotách. Nejběžnější jsou 50VG/50PG nebo 70VG/30PG nebo 80VG/30PG. VG je rostlinný glycerin, PG polypropylenglycol. Chápu, sprostá slova. PG je řídké a VG je husté. Zopakuji ti to ještě jednou. DL - 70/30 a MTL 50/50. Tyto 2 základní složky Liquid obsahuje. Potom máš možnost koupit si také beznikotinovou bázi  nebo nikotinovou bázi a aroma. Báze se skládá z VG a PG popřípadě ještě s nikotinem. Liquidy koupíš už s nikotinem. Aroma jsou koncentráty připravené k míchání s bází a nikotinem. Neboj, to se časem nučíš.
5.5
Liquidy se prodávají v 10 ml lahvičkách a jsou připravené k použití. Stačí otevřít a nalít. V tom je ta jednoduchost na začátek. Až tě přestanou bavit 10 ml lahvičky, můžeš přejít na míchání větších balení. Jako začátečníkovi ti doporučuji kupovat chvíli liquidy. Nevíš co ti chutná a jaká síla nikotinu ti vyhovuje. Liquid za 79,- ti nebude tolik drancovat peněženku, když ti nebude chutnat. Kdežto vetší náplň (60ml nebo 120ml) už něco stojí a když ti nebude chutnat, bude tě mrzet když jí vyhodíš. Taková vlastní namíchaná náplň už stojí třeba 300,-. Aby toho nebylo málo. Míchat větší balení můžeš z 10ml a 30 ml aromat a nebo z tzv. Shake&Vape. Rozdíl je jednoduchý. Shake&Vape stačí dolít bází s nikotinem nebo bez. K aromatům musíš koupit lahvičku a bázi zvlášť.
6.6
Báze jsou různé. Nikotinové báze nebo beznikotinové. 100 ml, 500 ml nebo 1000ml. Báze s nikotinem koupíš v maximální síle 20 mg/ml a to v balení po 5x10ml nebo 1x10ml. Báze s nikotinem se vyrábějí v různých silách nikotinu a poměrech. 3/6/10/12/15/18/20 mg/ml a poměry jsou již výše zmíněné. Beznikotinové báze se prodávají v různých hustotách a různých objemů. 100 ml, 250 ml, 500 ml, 1000 ml. O míchání báze s aromatem nebo ředění nikotinu si povíme v dalším článku. Jak už si se určitě dozvěděl, báze se skládá ze 2 složek. VG je rostlinný glycerin, PG polypropylenglycol a nikotinu.
7.7
To je otázka. Na tuhle odpověď ti můžu dát pár rad, ale i tak si budeš muset najít svojí ideální sílu nikotinu. Výrobci liquidů, bází atp. vyrábějí velikou škálu různých sil. Můj typ na začátek. Pro DL vaping zvol sílu nikotinu 3 mg/ml, maximálně 6 mg/ml. U MTL můžeš používat celou škálu sil. Od 3 mg/ml až do 20mg/ml. Pokud tě bude škrábat v krku nebo budeš kašlat, zvolil sis špatnou sílu nikotinu. Proto si příště kup menší. Pokud z toho nebudeš mít takový feeling, kup si větší sílu nikotinu.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.