MOD DO KAŽDÉ RUKY

Banner

A je to tady. Už si nějaký ten pátek užíváš s první cigaretou a přemýšlíš, co dalšího by sis domu pořídil/a. Přináším ti dnes popis modů, které se dají pořídit. Věř mi, je toho opravdu hodně.

 

1
Úplně základní jsou mody s integrovanou baterií. Něco podobného sis koupil jako první cigaretu. Jenže ty sis koupil Kit nebo All In One. Tohle je jen čistě mod. Velikou výhodou modu s integrovanou baterií je velikost. Baterie jsou totiž menší než externí. Dají se sehnat mody i s atomizérem, které jsou veliké jako dlaň ruky. Tedy pokud nejsi trpaslík...... Tyto módy jsou stejně funkční jako mody s externí baterií. Ovšem musíš počítat s tím, že když se ti mod vybije, musíš ho dát na nabíječku. Po čas nabíjení by si neměl zařízení používat. Naštěstí většina modu a e-cigaret má dneska už nabíjení přes USB-C, takže dobíjení většinou trvá kolem 60 minut. To se dá vydržet. Další výhodou, kterou ti přináší mody, je kombinace s atomizérem. Můžeš si všelijak sestavit svojí hračku. Můžeš volit barvy a velikosti atomizéru a modu. Pokud ti atomizér nevyhovuje, jednoduše ho vyměníš za jiný a mod ti zůstává stejný. Ale abych tyto mody nepřechválil......Nevýhodou naopak je to, že každá baterie má nějakou životnost. Většinou baterie ztrácí na kapacitě po roce používání a tobě nezbude nic jiného, než si třeba po roce koupit další.
2
Tady už se dostáváme na zajímavější varianty. Mody s externí baterií mají daleko více výhod oproti modům s integrovanou baterií. Pokud se baterie v modu opotřebí, jednoduše jí vyměníš za jinou a mod ti zůstane celý. Pokud si přikoupíš více baterií a nabíječku, můžeš baterie točit. Jednu budeš mít v modu a druhou v nabíječce. Tím pádem se ti nemůže stát, že ti dojde šťáva. No a když si na cestách, tak pro změnu máš vystaráno na delší dobu. Samozřejmě s baterií roste i velikost a váha. Externí baterie jsou totiž o něco málo větší, než baterie integrovaná. Ale neboj se. Pokud prahneš po něčem maličkatém, určitě tu pro tebe něco najdeme. Pokud tě váha a velikost nezajímá, můžeš si koupit mod i na 4 baterie. Ale počítej s tím, že si budeš muset utáhnout pásek na kalhotách. Tyto módy se dělají na různé typy baterií. Nejčastější baterie je 18650. Dále pak 18350, 20700, 21700 nebo 26650. Baterie se od sebe liší velikostí, kapacitou a maximální zatížením. Tebe bude nejvíce zajímat kapacita baterie. Až pokročíš dále, budou tě zajímat i ostatní specifikace. 
3
Regulovatelný mod je mod, který má většinou displej. Ale pozor! Ne všechny mody a gripy mají displej. Některé mody mají pouze tlačítko a jejich elektronika v sobě ukrývá nastavení většinou 3 výkonnostních režimů. Nízký, střední a vysoký. Regulovatelné mody mají velikou výhodu v tom, že uživatel může najít své ideální nastavení a výkon. Tyto mody v sobě taktéž obsahují různé režimy. POWER, BYPASS a TC. Power režim je wattový režim (W) a je nepoužívanější. Bypass režim naopak funguje na bázi maximálního výkonu. Baterie pustí maximální výkon do žhavící hlavy podle odporu a podle toho, kolik zvládne baterie. TC režim je teplotní režim. V zásadě rozšířené nastavení. TC režim ti ale popíšu až v jiném článku. Uvnitř regulovatelného modu je elektronika, která má v sobě různé ochrany. Ochrana proti přebití a podbití baterie, ochrana proti zkratu, ochrana proti přetížení baterie a další. Díky tomu můžeš mod prakticky používat bez starostí.
4
Mechanické mody jsou už pro opravdu velmi pokročilé vapery. Tuhle hračku začni používat až potom, co získáš větší zkušenosti s motáním vlastních spirál. Mechanické mody mají různé tvary, nejčastěji však tvar trubky. Můžeš je ale vidět i v podobě boxu nebo squonku. A pro fajnšmekry se dělají i fajfky. Mechanické mody NEMAJÍ ELEKTRONIKU! Tudíž mod nemá žádnou ochranu proti podbití baterie, zkratu atd. Je to čistě tělo (nejčastěji z kovu nebo plastu) s baterií a atomizérem. Prakticky máš spirálku připojenou přímo na baterii a mezi nimi je umístěno tlačítko. Pro tyto mody je nutné dobře znát Ohmův zákon. Baterie má určitý maximální vybíjecí proud (A), který je schopna dát. Proud je závislý na odporu spirálky. Čím menší odpor spirálky, tím větší proud potřebuje. Určitě si o tom někdy povíme sólo. Pokud se toho bojíš, je to jen dobře. U těchto modu opravdu už musíš znát dosti věcí.
5
Naopak polomechanické mody se tváří jako mechanické, ale s jedním detailem. Polomechanické mody mají v sobě základní elektroniku, která má veškeré ochrany, ale chová se jako mechanický mod. Pokud tedy ještě nejsi profík a bojíš se, je tohle druhá možnost, jak se přiblížit k mechanickým modům. Aby ti ale polomechanický mod fungoval tak jak má, Ohmův zákon musíš mít v malíčku. Polomechanický mod ti řekne, kdy je baterie vybitá. Řekne ti, když máš zkrat. Mechanické i polomechanické mnohdy překvapí svou velikostí. Pokud budeš pokukovat čistě po trubkách, můžeš najít i trubky na baterii 18350 a to už je opravdu hračka do každé kapsy. Pokud si nejsi jistý, zajdi na kteroukoliv specializovanou prodejnu. Ať už naší nebo jinou. Většinou v kamenných prodejnách najdeš zkušené prodavače, kteří mají dost znalostí na to, aby ti vše vysvětlili a ukázali.
6
Jak jsem se již zmínil v předešlých bodech. Squonk mody najdeš mechanické, polomechanické a regulovatelné. A co je to ten Squonk ? Tento typ modu má v sobě klasicky baterii a k tomu je osazen lahvičkou(uvnitř modu), do které si naliješ liquid a pumpneš si ho do atomizéru. Na Squonk mody se nejvíce hodí tzv. RDA atomizéry. Většina dnešních RDA atomizérů má BF pin ( Squonkovací pin) určený přímo pro Squonk mody. Druhy motacích atomizérů ti popíšu v dalším článku. Samozřejmě se Squonk mody vyrábějí opět v různých velikostech, barvách a různých materiálů. Je jen na tobě, co si vybereš. Lahvičky, které jsou uvnitř modu mají mnohdy větší kapacitu než RTA atomizery. Konkrétně 8ml a to už je docela slušná zásoba.
7
Všechny typy modů jsou na různé typy baterií. Už jsem to říkal, ale opakování je matka moudrosti. Ve světě vapingu existuje více typů baterií. 18350/18650/20700/21700/26650. Baterie 18650 jsou nejběžnějším typem. Většina modů je na právě na baterie 18650. Najdeš i některé mody, které jsou na baterii 18350 a s redukcí i na 18650. Stejně tak se vyrábějí mody na baterii 20700 a 21700. Obě tyto baterie můžeš dát do toho jednoho modu. Většina výrobců do modu dává i redukci na 18650. A nejméně častou variantou jsou baterie 26650. To už jsou opravdu buřty. V podstatě se baterie liší kapacitou, vybíjecím proudem a velikostí. Baterie 18650 mají po většinou kapacitu od 2000 - 3000 mAh a vybíjecím proudem do 30A. Kdežto baterie 20700 a 21700 mají kapacitu a maximální vybíjecí proud vyšší. Záleží, na co to konkrétně potřebuješ. Baterie 18350 jsou méně časté, ale jejich kapacita je kolem 1000 mAh a jejich vybíjecí maximální proud je taktéž nižší. Tyto baterie se spíše hodí pro využití MTL. Určitě se spolu koukneme i na výrobce baterií, jejich specifikace a ostatní informace. Neboj se, vše se dozvíš.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.