DRUHY MODŮ A GRIPŮ

Mody s integrovanou baterií

Úplně základní jsou mody s integrovanou baterií. Velikou výhodou modu s integrovanou baterií je velikost. Baterie jsou totiž menší než externí. Dají se sehnat mody i s atomizérem, které jsou veliké jako dlaň ruky. Tyto módy jsou stejně funkční jako mody s externí baterií. Když se ale mod vybije je nutné ho dát nabít a v takovém případě se ho nedoporučuje používat z důvodu vyšší teploty při nabíjení.

Další výhodou, kterou ti přináší mody, je kombinace s atomizérem. Můžete si zakoupit jaký vám bude vyhovovat. Můžete měnit MTL a DL atomizéry. Nevýhodou naopak je to, že každá baterie má nějakou životnost. Většinou baterie ztrácí na kapacitě po roce používání.

Mody s externí baterií

Mody s externí baterií mají daleko více výhod oproti modům s integrovanou baterií. Pokud se baterie v modu opotřebí, jednoduše jí vyměníte za jinou. Pokud si přikoupíte více baterií a nabíječku, můžete baterie vyměňovat. Výhoda je v delší životnosti zařízení a možnost vyměnit baterii na cestách.

Nevýhoda je ve větších velikostech a výsledné váze s bateriemi. Externí baterie jsou totiž o něco málo větší, než baterie integrovaná. Tyto módy se dělají na různé typy baterií. Nejčastější baterie je 18650. Dále pak 18350, 20700, 21700 nebo 26650. Baterie se od sebe liší velikostí, kapacitou a maximální zatížením.

Regulované mody

Regulovatelný mod se charakterizuje možností nastavení výkonu pomocí tlačítek a displeje. Může se, ale také jednat o mod bez displeje kde nastavený výkon je signalizován diodou. Takové mody mají většinou 3 výkonnostních režimů. Nízký, střední a vysoký.

Regulovatelné mody mají velikou výhodu v tom, že uživatel může najít své ideální nastavení a výkon. Mají také různé režimy např. POWER, BYPASS a TC.

  • Power režim je wattový režim (W) a je nepoužívanější.
  • Bypass režim naopak funguje na bázi maximálního výkonu. Baterie pustí maximální výkon do žhavící hlavy podle odporu a podle toho, kolik zvládne baterie.
  • TC režim je teplotní režim.

Uvnitř regulovatelného modu je elektronika, která má v sobě různé ochrany. Ochrana proti přebití a podbití baterie, ochrana proti zkratu, ochrana proti přetížení baterie a další. Díky tomu můžete mod prakticky používat bez starostí.

Mechanické mody

Mechanické mody jsou pro opravdu velmi pokročilé vapery. Mechanické mody mají různé tvary, nejčastěji však tvar trubky. Můžete je ale vidět i v podobě boxu nebo squonku. A pro fajnšmekry se dělají i fajfky.

Mechanické mody NEMAJÍ ELEKTRONIKU! Tudíž mod nemá žádnou ochranu proti podbití baterie, zkratu atd. Je to čistě tělo (nejčastěji z kovu nebo plastu) s baterií a atomizérem. Pro tyto mody je nutné dobře znát Ohmův zákon. Baterie má určitý maximální vybíjecí proud (A), který je schopna dát. Proud je závislý na odporu spirálky. Čím menší odpor spirálky, tím větší proud potřebuje.

Polomechanické mody

Polomechanické mody se tváří jako mechanické, ale mají v sobě základní elektroniku, která má veškeré ochrany, ale chová se jako mechanický mod. Pro správnou funkci polomechanického modu je ale stále potřeba dobře znát Ohmův zákon. Polomechanický mod má signalizaci vybité baterie a signalizuje i když nastal zkrat.

Squank mody

Squonk mody jsou mechanické, polomechanické a regulovatelné. Tento typ modu má v sobě klasicky baterii a k tomu je osazen lahvičkou(uvnitř modu), do které se nalije liquid a zmáčknutím se napustí si ho do atomizéru. Na Squonk mody se nejvíce hodí tzv. RDA atomizéry.

Většina dnešních RDA atomizérů má BF pin ( Squonkovací pin) určený přímo pro Squonk mody. Druhy motacích atomizérů ti popíšu v dalším článku. Samozřejmě se Squonk mody vyrábějí opět v různých velikostech, barvách a různých materiálů. Lahvičky, které jsou uvnitř modu mají mnohdy větší kapacitu než RTA atomizery. Konkrétně 8ml a to už je docela slušná zásoba.

Mody podle typů baterií

Všechny typy modů jsou na různé typy baterií. Ve světě vapingu existuje více typů baterií. 18350/18650/20700/21700/26650. Baterie 18650 jsou nejběžnějším typem.

Najdete i některé mody, které jsou na baterii 18350 a s redukcí i na 18650. Stejně tak se vyrábějí mody na baterii 20700 a 21700. Obě tyto baterie můžete dát do toho jednoho modu. Většina výrobců do modu dává i redukci na 18650.

A nejméně častou variantou jsou baterie 26650, které jsou opravdu již poměrně velké.

Používáme ověření věku Adulto